21.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаБожин Павловски до Зоран Заев: Дојди во Австралија да видиш зошто нашите...

Божин Павловски до Зоран Заев: Дојди во Австралија да видиш зошто нашите храмови остануваат без верници

Заев: Целиот свет нѐ почитува поради Договорот од Преспа.

Дијаспора: Дојди меѓу нашите во дијаспората и провери.

Вака академикот Божин Павловски ја почнува својата реакција на последните случувања во Австралија и официјалното барање на Австралискиот хеленски совет до владата во Канбера за доследно почитување на она што е запишано во Договорот од Преспа.

Зошто нашите млади луѓе ги напуштија македонските културно уметнички друштва?

Зошто нашите храмови остануваат без верници?

Зошто активистите што согоруваа на терен борејќи се за одржување на јазикот, традициите и својата прва татковина чекорат со наведната глава.

Дојди токму во мигов.

За изворно да се запознаеш со писмото на грчките организации во прекуокеанските земји во кое тие бараат од овдешните влади прекрстување на Македонците во Македонословени.

И, со оглед на тоа што Грците ќе успеат во тоа што го бараат, провери дали потоа ќе исчезнат сите 500 македонски иселенички друштва, организации и социјални клубови.

Овие добри луѓе што не трошат ниту денар од буџетите на нашата држава, но живееја како пчели што се враќаа дома со дел од нектарот, се единствените купувачи на твоите ајвари, пинџури и други производи (Грците си увезуваат свои)“, му пишува Павловски на Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...