12.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаЕден од најхуманите градоначалници во Македонија, на десетмина ќе им додели по...

Еден од најхуманите градоначалници во Македонија, на десетмина ќе им додели по 500 евра.

Митко Јанчев, првиот човек на Кавадарци знае често да го привлече вниманието на јавноста, особено на граѓаните на Кавадарци, кои велат дека се задоволни од неговото работење.

Јанчев е е дипломиран инженер-геолог на Универзитетот „Гоце Делчев” Штип, а магистерските студии на истиот ги завршува на отсекот на техничките науки, петрологија, минералогија и геохемија.

Тој е еден од најуспешните приватни стопанственици кај нас, сопственик на фабриката за производство на вода, „Кожуфчанка“ од Кавадарци.

Јанчев е познат по својата хуманост и борба за општествена одговорност, а тоа го потврдуваат големиот број на активности и донации во сите сфери на општеството. Поддржувач е на голем број спортски настани и спортски клубови, како во Кавадарци, така и низ целата држава.

Дава поддршка и на многу културни и уметнички настани, помагајќи на најразличен начин. Преку различни донации придонесува и во развојот на медицината во нашата држава.

Како што е познато тој ја има и Фондацијата Нола Јанчев која е во чест на неговиот татко. Токму ова фондација излегоа со соопштение во кое се вели:

Денес на 11.07.2021 недела во работните простории на Кожувчанка ДОО работен состанок одржа комисијата за доделување на стипендии од фондацијата Никола Јанчев. По детално разгледување на сите пристигнати апликации комисијата одлучи да ги награди следните 10 апликанти инфо https://fnj.org.mk/wp/

 

Овогодинешните стипендии со еднократен износ од 500 евра во денарска противреднсот ќе бидат исплатени заклучно со 15.07.2021.
Кластер

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...