”Бил Гејтс со насолзени очи: Jaс сум виновен за разводот со Мелинда”

Неодамна Бил Гејтс се обвинил себеси за разводот од сопругата Мелинда, како што пренесува „Њујорк Пост“.

Коосновачот на компанијата „Мајкрософт“ наводно тоа го направил во текот на делот на „прашања-одговори“ на конференцијата која се одржала во американското одморалиште Сан Вали.

Според зборовите на еден од присутните, Гејтс признал „дека погрешил“ мислејќи на тоа дека тој е виновен за разводот од сопругата Мелинда.

„Беше емотивен во врска со тоа. Речиси на раб на солзи“, тврди изворот и додал дека Гејтс не го користел зборот „афера“ кога зборувал за разводот.

Друг учесник изјавил дека неговите зборови биле многу емотивни, додека пак нареден го критикувал милијардерот поради одбивањето на комуникација со останатите учесници на конференцијата. Наводно, Гејтс во текот на настанот делувал „вознемирено“.

Инаку, Марк Сузман, извршен директор на фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, најавил план за вонредни состојби „за да се обезбеди континуитетот на работата на фондацијата“ и тоа само два месеци откако Гејтс и неговата сопруга објавија дека планираат да се разведат, меѓутоа ветувајќи дека ќе продолжат да работат заедно во нивната хуманитарна фондација.

„Доколку по две години било кој од нив двајца одлучи дека не може да продолжи со заедничката работа на чело на фондацијата, Мелинда Гејтс ќе поднесе оставка на местото копретседател“, објаснил Сузман.

Извршниот директор исто така изјавил дека доколку има такво сценарио, коосновачот на „Мајкрософт“ ќе остане на чело на Фондацијата и во суштина ќе може да ја „откупи“ поранешната сопруга од фондацијата.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here