21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Свет Германија - Ако пукне браната во близина на Келн ќе има катастрофални...

Германија – Ако пукне браната во близина на Келн ќе има катастрофални последици

Translate (Eng):[gtranslate]

Досега околу четири и пол илјади луѓе ги напуштија поплавените региони и тешко дека ќе се вратат наскоро во своите домови бидејќи синоптичарите најавуваат нови врнежи. Инженерите и пожарникарите извлекуваат вода од резервоарот на браната цела ноќ, намалувајќи го нивото на водата за околу два сантиметри.

Локалните власти утрово издадоа соопштение во кое се вели дека ситуацијата е стабилна, но сепак е многу опасна. Водата сеуште се испумпува, а кракот на автопатот 61 е затворен заради безбедност.

Браната е изградена помеѓу 1934 и 1936 година, а детално е обновена од 1998 до 1990 година. Резервоарот опфаќа повеќе од четиринаесет хектари земја, и во својата најдлабока точка, има длабочина од 17 метри и има капацитет од еден милион кубни метри вода . Се стравува дека и другите брани во областа се во опасност од пукање поради обилните врнежи од дожд.

РЕКЛАМА

Жителите на Германија се ужаснати од сцените на поплавите во кои загинаа повеќе од сто луѓе, повеќе од 1.300 се уште се водат за исчезнати, а стотици станбени и деловни објекти исчезнаа од лицето на земјата.

Некои го споредуваат нивото на пустош со штетите во Втората светска војна

Image wikipedia

- Реклами -