21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија За 40-ина дена во Кичево и Кичевско закажани околу 600 свадби и...

За 40-ина дена во Кичево и Кичевско закажани околу 600 свадби и сунети

Translate (Eng):[gtranslate]

Доаѓањето на печалбарите од Кичево и Кичевско во текот на летото, значи и правење голем број на свадби и сунет-свадби. Во овие четириесетина дена во оваа регија ќе се направат околу 600 свадбени веселби.

Печалбарите тежнеат нивната свадба да биде што повеќе уникатнa и единственa, за да се прикажува до наредното лето. Покрај раскошот што ќе го приредат во хотелот, печалбарите имаат желба невестата и зетот да ги видат што поголем број граѓани присутни на улица.

– Има семејства кои за свадби изнајмуваат специјални долги автомобили, скапи автомобили со подвижен кров, спортски или класични, има парови кои ја предводат свадбата на мотоцикл,слетуваат од воздух со хеликоптер, како што беше случај пред две години или со парадно возење се движат со фијакер,со многу идеи само да го привлечат вниманието на минувачите на улица, познат менаџер на четири ресторани во градот.

РЕКЛАМА

вечер

- Реклами -