8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа прв пат изведен чин на посестримување во црквата Св.Петка во Прилеп

За прв пат изведен чин на посестримување во црквата Св.Петка во Прилеп

Пред неколку дена, за првпат во нашиот храм, се одржа чин на побратимување односно посестримување. Овие две чеда Божји, станаа сестри не по роднинска врска ами преку верата и љубовта. Бог да им дарува изобилна и несоблазнива меѓусебна љубов во сите денови од нивниот живот! По Велигденските празници во најава има уште едно побратимување – информираат од црковниот храм Св. Петка во населбата “Точила”.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...