21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Јапонците нѐ дочекаа на Олимпијадата со зборовите „Напред Македонија“ (ВИДЕО)

Јапонците нѐ дочекаа на Олимпијадата со зборовите „Напред Македонија“ (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Домаќински и срдечно се пречекани нашите олимпијци во Чигасаки.

Јапонците и посветија внимание на македонската олимписка делегација, а во Чигасаки, град кој ќе биде домаќин на нашите спортисти на Летните олимписки игри македонските олимпијци беа пречекани на највиско ниво, пишува спортманија.мк.

Домаќините објавија и видео на кое градоначалникот Хикару Сато, неговиот заменик Коџи Киши и обични луѓе со паролата „Македонија напред“ им посакаа успех на нашите спортисти.

РЕКЛАМА

Олимпијадата ќе се одржи во Токио од 23. јули до 8.август, а Македонија ќе ја претставуваат 8 спортисти.

Магомедгаџи Нуров во борење слободен стил 97 килограми е кандидат и за медал, а покрај него во македонската експедиција се и Миа Блажевска-Еминова во пливање 100 метри, Борјан Бранковски во спортско стрелаштво 10 метри воздушен пиштол, Дејан Георгиевски во таеквондо +80 килограми, Филип Деркоски во пливање 400 метри, Пулексенија Јованоска во карате Ката, Арбреша Реџепи во џудо – 52 килограми и Јован Стојоски во атлетика 400 метри.

sportmanija.mk

- Реклами -