6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветДемонстрантите му порачаа на Макрон „да си го пикне здравствениот пасош во...

Демонстрантите му порачаа на Макрон „да си го пикне здравствениот пасош во газот“

Многу големо мнозинство Французи (76 отсто) ја одобрува одлуката на претседателот Емануел Макрон да ја направи вакцинацијата задолжителна за здравствените работници и за другите професии, со казни.

Повеќе од 160.000 лица демонстрираа во Франција денеска против новите здравствени мерки, од кои околу 11.000 во Париз. Полицијата вечерва успеа да ја врати контролата кај Елисејските полиња, додека демонстрантите викаа: „Ова го правиме за вашите деца“, „Направете државен удар, момци!“ „Макрон, пикни си го пасот во газот“, јави дописникот на МИА.

Според проценките на Министерството за внатрешни работи, денеска демонстрираа 161.000 демонстранти во Франција, наспроти 114.000 минатата недела. Од друга страна, тие биле помалубројни во Париз 11.000 наспроти 18.000 на 17 јули.

Најважните собири се одржаа во Париз, но исто така и на југот на Франција, во Марсеј, Ница и во Монпеље. Вкупно, Министерството за внатрешни работи забележа 168 демонстрации на кои најчесто можеше да се слушнат извиците „За слобода“, како и да се видат паролите „Против здравствената диктатура“, „Против проширувањето на здравствениот пасош“ и „Против задолжителна вакцинација за ковид-19 за одредени професии“.

Многу големо мнозинство Французи (76 отсто) ја одобрува одлуката на претседателот Емануел Макрон да ја направи вакцинацијата задолжителна за здравствените работници и за другите професии, со казни. Проширувањето на здравствениот пасош (целосна вакцинација или неодамнешен негативен тест) добива мнозинско одобрување, но нивниот процент варира во зависност од засегнатите места.

Ќе поминевме и без здравствениот пасош ако контекстот беше поинаков – рече министерот за здравство Оливие Веран, додавајќи дека ќе му стави крај на ова што е можно побрзо.

– Кога 90 или 95 отсто од населението ќе бидат вакцинирани ќе имаме 300 случаи дневно, место сегашните 20.000. Ќе живееме со ковид-19 сѐ додека не исчезне самостојно – рече министерот пред Сенатот во петокот вечерта, објаснувајќи дека моделите „предвидуваат силен бран со кој ќе бидат погодени болниците, што може да биде многу тежок на средина или на крајот на август“.

Во обид да се запре прогресијата на делта варијантата на вирусот, претседателот Макрон на 12 јули претстави серија мерки, што делумно влегоа во сила во средата. Иако потврдата веќе се бара во културните и забавните простории, мерката треба да се прошири на кафулињата, рестораните и возовите на почетокот на август.

Одредбата за новиот текст, која моментално се разгледува во Сенатот по усвојувањето во првото читање во Националното собрание, го отвора патот за отпуштање на работници во установи отворени за јавноста кои одбиваат да имаат здравствен пасош, односно целосна вакцинација. Предлог-законот, исто така, предвидува задолжителна вакцинација за негуватели, медицински персонал, пожарникари и професионалци кои работат со стари лица.

ПЛУСИНФО

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...