18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот Ногачески: Хуманата мисија за спас на младиот штрк од гнездото во...

Градоначалникот Ногачески: Хуманата мисија за спас на младиот штрк од гнездото во село Волино добива среќен крај

Translate (Eng):[gtranslate]

Хуманата мисија за спас на младиот штрк од гнездото во село Волино добива среќен крај.😊
⛈Имено,при последното невреме младиот штрк беше повреден и од падот имаше скршеница на десниот колк.
Хуманите граѓани го згрижија и побараа ветеринарна помош.
Одговорноста за лекување ја презеде ветеринарна служба од Битола и извршена е успешна операција и младиот штрк сега е на рехабилитација.
Ако се опорави до пред заминување ќе биде вратен во Волино,во спротивно до наредната година ќе биде згрижен во Зоолошката градина во Битола.
Голема благодарност до сите кои се вклучија во оваа несекојдневна хумана мисија…

Напиша на својот фејзбук профил градоначалникот Ногачески.

РЕКЛАМА
- Реклами -