34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаОвде има Бугари, а таму немало Македонци? Заев нема ништо против Бугарите...

Овде има Бугари, а таму немало Македонци? Заев нема ништо против Бугарите да фигурираат во Уставот

Премиерот Зоран Заев нема ништо против тоа бугарското малцинство во Северна Македонија да фигурира и во уставот на земјава. Ова дури според него може да важи и за другите малцинства кои живеат во државава, и да се направи моментот кога ќе се отвори Уставот во очи на пристапувањето кон ЕУ.

Но Бугарија како земја членка на ЕУ нели би требало во иднина да го направи ова со македонското малцинство кое живее таму: На прашањето во врска со ова, Заев вели дека не сака да се меша во работите на други држави.

Но за разлика од Заев кој вели дека не навлегува во прашањата на соседите, бугарската страна не се двоуми да го стори тоа во секој момент. Меѓу последните изјави е таа на техничкиот министер за надворешни работи, според кого, измената на уставот на Северна Македонија е еден од начините за решавање на проблемот со бугарската заедница во Македонија.

„Ако го погледнете Уставот на РСМ по 2001 година, таму Бугарите, како народ што живее на територијата на сегашната држава, не фигурираат. Има Срби, има Албанци, има Роми, има Турци, Бошњаци, но нема Бугари“, вели Светлан Стоев, технички министер за надворешни работи на Бугарија.

Во Бугарија се негира постоењето на македонско малцинство. Екс премиерот Бојко Борисов во ноември минатата година изјави дека “во Бугарија нема македонско малцинство“. Што се однесува до бугарското малцинство во Македонија, на почеток не се знаеше дека тоа ќе биде барање на источниот сосед. Во март 2020 претседателот на земјава Стево Пендаровски, но и од Владата излегоа со став дека нема потреба за измена на уставот со цел Бугарите да бидат дел од него и дека немало некое такво барање во разговорите со Софија. Оваа реакција следеше како реакција до министерот за надворешни работи, Бујар Османи кој изјави дека нема ништо против Бугарите да се впишат како етничка заедница во Уставот.

Пишува ТВ21

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...