18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Апасиев: Изборниот законик да не се чепка, ќе има тензии, уште од...

Апасиев: Изборниот законик да не се чепка, ќе има тензии, уште од сега ви кажувам.

Translate (Eng):[gtranslate]

Со измените на Избониот законик со кои за поднесување на независни листи треба да се соберат потписи од два отсто од вкупниот број на избирачи, десеткратно ќе се зголеми бројот на потребни потписи за независни листи на кандидати за советници и градоначалници, вели лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев.

-Нашиот пратеник учествуваше на сите средби во Клубот на пратеници и вакво нешто не беше дискутирано. Беше разговарано за 3 отсто, но за 2 отсто не беше дискутирано. Мислам дека тука најголем страв е на СДСМ, бидејќи овие нови дечки кои се појавуваат како зелени им одземаат гласови. И мислам дека ова нема да помине без тензии. Плус тоа, ОБСЕ вели шест месеци пред избори да не се чепка Изборниот законик, а во препораките се препорачува и праг од 1 отсто. Ова е перверзија која што ја прави СДСМ првенствено и не знам зошто тука влетува ВМРО-ДПМНЕ, таа ќе биде како колатерална штета во случајов, бидејќи рафално ќе се пука и против неа, бидејќи и таа е дел од договорот, рече Апасиев во гостување на Сител.

РЕКЛАМА
- Реклами -