11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаДали и земјоделците некогаш ќе видат бел ден: Земјоделецот започнува со работа...

Дали и земјоделците некогаш ќе видат бел ден: Земјоделецот започнува со работа кога сонцето изгрева и заминува кога заоѓа сонцето.

Земјоделецот започнува со работа кога сонцето изгрева и заминува кога заоѓа сонцето.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Но, како може да се подобри ситуацијата?
Земјоделците се загрижени за зголемената цена на производството и нелојалната конкуренција од увезените производи кои доаѓаат од други земји.

Нивните високо квалитетни производи скапуваат или закопаат заедно со нивната инвестиција и пот.

Кои се начините што треба да ги следи државата за да им помогне на земјоделците?
1. Tреба да го зголемyват буџетот за земјоделство.
2. Земјоделските влезови како семе, ѓубрива или разни хемикалии се скапи, додека недостатокот на сертификација ги прави производите неконкурентни на пазарот.
3. Недостаток на сезонски работници во земјоделството…
4.Ниските цени ги демотивираат земјоделците….
5 .Намалyвaње на половина од просечната цена на горивото за земјоделците…

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...