22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаШефот на државата ја менува традицијата: За да нема поделби, на Илинден...

Шефот на државата ја менува традицијата: За да нема поделби, на Илинден нема да се оддржи говор на Мечкин Камен.

Претседателот Пендаровски на 2 август по повод државниот празник Илинден, нема да оддржи говор на Мечкин Камен. Шефот на државата ја менува традицијата по 30 години, со образложение да се избегнат поделби.

Идејата е сите политичари да дојдат во Крушево и тоа да биде симболичен чин на обединување.

На Мечкин Камен нема да се обрати никој од политичарите а наместо говор, Пендаровски ќе има само кратко видео обраќање од две минути, порача претседателот на средба со новинарите.

За што што служи говорот? Тој предизвикува свиркања, клетви, разединување, Сегашниот концепт на прослава е разединување а не обединување. На народот му е преку глава од говори. – изјави Пендаровски.

Централната манифестација наместо во 12 ќе почне по 18 часот за да можат да СТИГНАТ НА ВРЕМЕ – претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев, кои претходно треба да бидат на одбележувањето на Илинден во Скопје и Пелинце.

Пендаровски соопшти дека поканети се буквално сите лидери на сите парламентарни партии, а за прв пат на Мечкин камен ќе се појави лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Лична покана е испратена и до Христијан Мицкоски но нема потврда дали ќе ја прифати. Поканети се и Села и Апасиев, но одговор и од нив се уште нема. Оваа година шефот на државата го поканил и олимпиецот Дејан Георгиевски , да го придружува на Мечкин Камен.

Манифестацијата на Мечкин Камен ќе почне со читање на илинденски пораки и Крушевскиот манифест од страна на актерот Никола Ристановски.

Предвидени се настапи на Танец, на албански ансамбл за песни и ора, како и ора на Воениот оркестар. Ќе настапи и Влатко Стефановски. Во Крушево ќе биде и традиционалната коњаница, а ќе маршира и почесен баталјон на АРМ.

Иако заедничкото одбележувањето на Илинден е едно од барањата на Бугарија, претставници од источниот сосед нема да има. Не се поканети.

 

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...