18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Заев: Ако сакаме да не ни дува промаја, треба да ја затвориме...

Заев: Ако сакаме да не ни дува промаја, треба да ја затвориме вратата и да го отвориме прозорот кон иднината !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Пред нас се сериозни чекори и ако сакаме да го отвориме прозорот кон иднината, мораме да ја затвориме вратата на минатото, бидејќи ќе дува промаја на сегашноста и иднината. Должни сме поради децата да гледаме напред, рече премиерот Зоран Заев во интервју за српски Танјуг.

-Верувам дека ќе постигнеме Договор со Бугарија, бидејќи јас постигнав многу договори. Сепак, никој никогаш не треба да преговара за тоа кој е и како се чувствува. Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик. Чувството не се потпишува со договор, рече Заев.
Тој додаде дека по Преспанскиот договор и Грците зборуваат за Македонци кои зборуваат макеоднски јазик од Северна Македонија.

-Како што ние го негуваме идентитетот на другите нации, сакаме и нашиот идентитет да се негува. Затоа верувам дека ќе најдме решение, рече Заев.

РЕКЛАМА

Премиерот додаде дека е тешко да се наоѓаат корени на Балканот и дека доколку има Бугари кои сакаат да посетуваат настави на бугарски јазик во Северна Македонија, тоа ќе им биде дозволено.
инфомакс

- Реклами -