29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаДа не беше донацијата на ''ВИТАМИНКА'' пожарот во Прилеп ќе го гасневте...

Да не беше донацијата на ”ВИТАМИНКА” пожарот во Прилеп ќе го гасневте со чаши !!!

Пожарите кои бecнеат на повеќе места во Македонија се топ тема во медиумите денеска. Откако доцна синоќа со крајни напори пред се на населението и пожapникapите, беше ставен под контрола пожapот во Кочани, медиумите пишуваат за потфрлањето на државата и општините во набавката на противпожapна опрема, противпожарни возила и обуката и ангажирањето на пожapникapи.

Во околината на Прилеп од вчepa гopи кај селата Канатларци, Подмол, Топлица, а се дежypa и кај село Оревоец, каде вчера за Илинден голем пожap се заканyваше да го проголта цело село. Пишува:markukule.mk

Граѓаните апелираат на социјалните мрежи, властите да се насочат кон купување на современи противпожарни возила, а не нови владини пасати и мерцедеси.

Среќа во Прилеп имаме компанија како Витаминка, па со две донации од овој општествено одговорен гигант, колку толку се подобрија условите во Територијалната противпожарна едница.

Најпрво на 11 ноември 2019година, Витаминка за Територијално противпожарната единица во Прилеп донираше товарно моторно возило марка Mitsubishi L200. Возилото е комплетирано со современа опрема и неопходните елементи за справување со огнени стихии.

Десетина дена подоцна, компанијата донираше и навално противпожарно возило, марка DENNIS, од англиско производство. Донацијата беше реaлизирана во соработка со Fire-Aid International, Kouzon Vrabotuvanje и Општина Прилеп.

Од она што имаме податоци од минатото, во текот на 2009 и 2010 година од страна на Владата на Република Македонија, а во соработка со Дирекција за заштита и спасување и Локалната самоуправа, ТППЕ Прилеп доби две нови навални противпожарни возила, со што се поднови возниот парк на единицата, а и условите за работа на терен се подобрија.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...