18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Пожарникарите ќе бидат наградени со 10.000 денари

Пожарникарите ќе бидат наградени со 10.000 денари

Translate (Eng):[gtranslate]

Парична награда ќе има за пожарникарите. Владата на денешната седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината.

„Наградата од 10.000 денари е во знак на благодарност за демонстрираната храброст, професионалност и пожртвуваност во мисијата да се спасат животи и да се зачуваат природните ресурси на татковината. Нивната пожртвуваност и професионалност нема да останат заборавени“, информираат од Владата.

Десетина активни пожари има во земјава. Во гаснење на пожарите помагаат српски хеликоптери, а кон Пехчево се упатија пожарникари од Бугарија.

РЕКЛАМА
- Реклами -