19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаMицкоски: Имам притисок од семејството, бара да одиме на одмор, но јас...

Mицкоски: Имам притисок од семејството, бара да одиме на одмор, но јас не ги оставам моите граѓани сами да се мачат со големите пожари, одморот може и да почека….

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРо-ДПМНЕ, е згрозен, како што вели, од лагите на власта дека неговата партија ги поттикнува палењата на пожарите кои беснеат низ земјата.

„Монструозни лаги и со чувство на гадење гледам на злобата на Власта. Ги жалам таквите ликови кои тврдат дека намерно ние ги распалуваме“, рече Мицксоки.

Претседателот на најголемата опозициска партија, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, рече дека поради ситуацијата нема да замине на предвидениот летен одмор.

„Имав силен притисок од семејството, но нема да користам годишен одмор, само еден два дена ќе ме нема за да гу вратам назад најблиските“, рече тој.

Мицкоски додаде дека ВМРО-ДПМНЕ најмногу ќе помага во справувањето со огнената стихија во беровскиот крај.

„Денеска ќе бидам во Пијанец и Малешевијата, ќе седиме до крај таму, ќе обезбедуваме намирници и вода. Ги повикувам сите опптествено одговорни субјекти да му помогнат на народот. Заедно ќе ја добиеме оваа битка. Заедно ќе бидеме уште посилни“, порача Мицкоски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...