34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаАртан Груби- По 20 години го пронајдовме оригиналниот Охридски договор.

Артан Груби- По 20 години го пронајдовме оригиналниот Охридски договор.

Македонскиот вицепремиер и министерот за политички систем Артан Груби денеска изјавија дека оригиналните документи од Охридскиот договор, кој исчезна пред 20 години, се пронајдени во државната архива.
Тој им рече на новинарите и додаде дека документот, потпишан од седум службеници, конечно бил ставен „таму каде што припаѓа“.
„Мисијата за одбележување на 20 -годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор беше да се најде оригиналниот документ потпишан од седум службеници – пет водачи на институции од нашата земја и двајца меѓународни претставници – Американецот Џејмс Пердју и претставникот на ЕУ Франсоа Леотар, бидејќи секоја година главната вест е дека нема оригинален документ“, рече Груби.
Охридскиот договор беше потпишан на 13 август 2001 година од македонската влада и претставникот на Албанците во Македонија, и го заврши конфликтот меѓу НОВ и македонските безбедносни сили и ги подобри правата на Албанците во Македонија.

Со тој договор беше договорено албанскиот јазик да стане официјален јазик во земјата, пренесува Танјуг.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...