22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаИ во Охрид младоженци правеле свадба па завршиле на инфективно одделение

И во Охрид младоженци правеле свадба па завршиле на инфективно одделение

И во Охрид не само во Тетово младоженци завршиле во инфективното одделение во охридската болница. Станува збор за млад брачен на старосна граница од 26 години , кој пост свадбено завршиле со ковид во модуларната болница. Моментално во охридската болница хоспитализирани се 4 лица од кои едно лице е вакцинирано со две дози од вакцината на Синофарм, додека останатите три лица се невакцинирани. Само едно лице е на кислородна поддршка.

Во Охридската болница зголемен е обемот на пациенти кој се пријавуваат со ковид симптоми, но деновиве зголемени се и бројот на тестирања со PCR методата и реално се очекува пополнување на лежечките капацитети на болницата. Во делот на модуларната болница поставен е и централен довод на кислород, а и сите болнички капацитети се ставаат во приправност, дознава редакцијата Охридскај.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...