24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаСветСЗО потврден првиот случај во Гвинеја на екстремно смртоносниот вирус Марбург.

СЗО потврден првиот случај во Гвинеја на екстремно смртоносниот вирус Марбург.

Светската здравствена организација соопшти дека здравствените власти во Гвинеја го потврдиле првиот случај на екстремно смртоносен вирус марбург, сличен на ебола.

Според СЗО, ова е прв случај на марбуршка вирусна хеморагична треска во Западна Африка, пациентот бил лекуван во локалната болница кога неговата состојба одеднаш се влошила, по што починал.

Во моментов се работи на пронаоѓање на неговите контакти во делот на земјата кон границата со Либерија и Брегот на Слоновата Коска со цел да се запре ширењето на вирусот, пренесува „Гардијан“.

„Вирусот марбург има голем потенцијал за ширење, што значи дека мора да го запреме што е можно поскоро“, рече регионалниот директор на СЗО за Африка, Мацисидо Моети.

Првиот случај во Гвинеја беше потврден минатата недела, само два месеца откако земјата прогласи крај на епидемијата со ебола, во која годинава загинаа 12 лица.

Ова е првпат смртоносната болест да се идентификува во Западна Африка, а од 1967 година во Марбург имало 12 големи епидемии, претежно во јужна и источна Африка.

Стапките на смртност од вирусот марбург варираа од 24 до 88 проценти во минатите епидемии, во зависност од видот на вирусот изјавија од СЗО.

Вирусот се пренесува преку крв и секрети. По инкубацијата, која може да трае до шест дена, болеста започнува со висока температура, болки во мускулите и општа слабост, што доведува до големо оштетување на органите и е чест фатален исход кај пациентите.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...