26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаОткажан големиот концерт на отворено, Рамковниот ќе се слави на затворено со...

Откажан големиот концерт на отворено, Рамковниот ќе се слави на затворено со 200 гости

Централната прослава на Охридскиот договор ќе се одвива според планираното. Владата нема да отстапи од масовната манифестација планирана два дена пред стапувањето на сила на новите антиковид мерки. Околу 200 гости во затворен простор ќе го одбележат јубилејот, а организаторот – Министерството за политички систем, уверува дека ќе бидат запазени сите безбедносни протоколи.

За првиот човек на Министерството, реакциите се неразбирливи.

“Централниот настан во Александар Палас на 13 август ќе биде во сала која собира 1500 луѓе а ќе присуствуваат не повеќе од 200 луѓе кои што ќе носат маски, ќе бидат повеќе од 1.5 метар разделечени, ќе им се мери температура пред влезот. Затоа не ја разбирам оваа масовна хистерија по социјалните мрежи, се надевам дека не се донесува на Охридскиот рамковен договор”

Вртоглавиот раст на новозаразени сепак го натера организаторот на отстапки во дел од програмата.

“Предвиден беше огромен концерт на плоштадот Македонија на 13.08, но како Министерство решивме да го откажеме”

Ја почитуваме науката и здравствените власти – сличен став како и на првиот вицепремиер доаѓа и од министерот Османи.

“Ако здравствените власти сметаат дека до одреден период може да се правата собири, ние ќе ги почитуваме тековните протоколи, а ќе ги почитуваме и одлуките на здравствената комисија”

Иако владата ги усвои новите мерки за заштита од Ковид уште на 7-ми, тие официјално ќе стапат на сила на 16-ти август. Во јавноста се шпекулира дека тој датум е избран само за да се биде одржана прославата.

Од Министерството за здравство побаравме, но не добивме одговор зошто се потребни 10 дена за да почне да се применува владината одлука.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...