26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаЈанко го потсети Венко дека во септември требаше да заврши пандемијата

Јанко го потсети Венко дека во септември требаше да заврши пандемијата

Министерот за здравство на Македонија, Венко Филипче пред речиси два месеци, истакна дека според предвидувањата, доколку продолжат постоечките трендови на дијагностицирани случаи, крајот на епидемијата може да се прогласи некаде во месец август, можеби на почетокот на месец септември, но за жал бројките од околу 500 заразени на ден укажуваат дека пандемијата е далеку од готова.

Новинарот Јанко Илковски го потсети Филипче на изјаваа и пишува:

-Додека чекате во редица за вакцинација, со балгоухана мисла во глава и молитва со благодарност до земските божества на здравјето и плодноста., читнете малку од нивните просветлени слова проповеди, како мотивација на 40 степени ( во сенка, 50 на сонце) директно и нека ви е со лесно и без реакции, пишува Илковски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...