34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаДигитална свеќа за починатите потписници на Охридскиот Рамковен договор, но не и...

Дигитална свеќа за починатите потписници на Охридскиот Рамковен договор, но не и за загинатите бранители !!!!

Дигитална свеќа за починатите потписници на Рамковниот, но не и за загинатите во конфликтот. Кратко потсетување на борбите и многу, многу говори за придобивките. Вака течеше финалната манифестација на одбележувањето на 20 годишнината од Охридскиот рамковен договор. Единствените живи потписници, Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски и Франсоа Леотар, не дојдоа на прославата.Георгиевски е на одмор, Црвенковски не се огласи, а Леотар е среде судски процес во Франција.На видео бим беа пуштени нивни стари изјави, веднаш над бината на која седеше целиот државен врв.

Претседателот Пендаровски, кому дел од јавноста се` уште му забележува затоа што не се обрати на 2 Август на Мечкин камен, овде одржа говор.

-ТОА БЕШЕ НАЈДОБРИОТ МОЖЕН ОДГОВОР НА ТОГАШНИОТ ЕСТАБЛИШМЕНТ ВО ТОЈ КОНТЕКСТ, РЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ. ПРЕМИЕРОТ, КОЈ ТОГАШ НЕ БЕШЕ ДЕЛ ОД ПОЛИТИЧКИОТ ЖИВОТ, ЗБОРУВАШЕ ЗА ПРИДОБИВКИТЕ ОД ДОГОВОРОТ, ПО ШТО ДОБИ ПОФАЛБИ ОД ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ГРУБИ И ОД АХМЕТИ, ДЕКА АКО БИЛ ТОЈ НА ВЛАСТ ВО 2001, НИШТО ОД ТОА ШТО СЕ СЛУЧИ, НЕМАЛО ДА СЕ СЛУЧИ.

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, рече дека договорот не е совршен, се` уште ќе има луѓе кои ќе сметаат дека добиле премалку или премногу. Но, и двете овие гледишта, смета тој, се на погрешната страна од историјата.Апелираше до Бугарија да ја крене блокадата на евроинтегративниот пат на земјава.

ТЕЛМА

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...