20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Ги информирав САД, Македонија ќе прифаќа мигранти од Авганистан

Заев: Ги информирав САД, Македонија ќе прифаќа мигранти од Авганистан

Ситуацијата во Авганистан се менува од минута во минута, а Талибанците веќе преземаа голем дел од територијата, па и главниот град Кабул. Додека се преговара за транзиција на власта, премиерот Зоран Заев за Канал 5 изјави дека Македонија е подготвена да помогне и да прифати цивилно наслеление од оваа земја на наша територија.

„Авганистан се соочува со можна хуманитарна катастрофа и затоа ние како Влада, ги информиравме нашите стратешки партнери САД дека стоиме на располагање да помогнеме согласно нашите капацитети и потребите. Со цел да се спасат животите на локалното население, информиравме дека спремни сме да преземеме и прифатиме цивилно население Заев за Канал 5.

Денеска премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека ги известил САД дека Албанија може да стане транзитна земја за луѓето кои од Авганистан тргнуваат накај СА и бараат американска виза.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...