26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаНејзиниот татко е неподвижен, а сега поради негрижа на комшиите во пожар...

Нејзиниот татко е неподвижен, а сега поради негрижа на комшиите во пожар изгоре и нивната куќа, Ангела Китаноска од Прилеп моли за било каква помош !!

Неодамна Во голем пожар 11 жители од Прилеп останаа без своите домови.
Пред точно две недели целосно изгореа четири социјални бараки во населбата Варош под Марковите кули.
„Излегов надвор да ја мијам колата, видов чад, видов дека гори кај соседите, Третата барака, лепенка, гореше. Отидов, викнав во лепенката, бараката до нас, децата беа сами, ги извадовме децата. Се сетија да го извлечат неподвижниот сосед, сам беше во просторија. И татко ми е неподвижен, и него требаше да го извлечат. Пожарната дојде веднаш, скршија, го извлекоја неподвижниот сосед, и татко ми беше извлечен, и гаснеа. Сето што беше до нив, направија, ама ние изгоревме“, со вознемиреност раскажува Ангела Китаноска..

Ангела е ,девојка која мактрпно работела и со својата скромна плата се грижела за својот татко кој неодамна останал без долниот екстремитет.

Како оваа тага да била премалку, па сега мораше да му се запали и нивната куќа за која ова семејство штедело на парче леб за да се изгради.

Ангела моли за било каква помош, во пожарот загубиле се што имаат, дури и нивната скромна заштеда..
Па би ве замолиле кој е во можност да го исконтатира ова семејство и да му помогне.

Тел за контакт: 075 678 271

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...