27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски: Заев не е способен да обезбеди грижа за нашите граѓани не...

Мицкоски: Заев не е способен да обезбеди грижа за нашите граѓани не пак за бегалците од Авганистан.

По вчерашните најави на премиерот Зоран Заев дека Македонија е подготвена да прими цивилно население од Авганистан, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук напиша дека власта во Македонија не е способна да обезбеди грижа за сопствените граѓани, не пак за бегалци од трети земји..
Мицкоски повика побогатите држави од Македонија да покажат солидарност и да бидат пример за хуманост, а не само „да ја тапкаат Македонија по рамо“.

Зоран Заев не е способен да обезбеди грижа и заштита за нашите граѓани, не пак тоа да го прави за граѓани од трети земји. Македонија е една од најсиромашните земји во Европа, во ваква една ситуација, добро е да видиме пример на солидарност од побогатите земји од нашата Македонија, со пример да покажат вредности, да прифатат бегалци од Авганистан, а не со тапкање по рамо. После да размислуваме дали и кој ќе го плати… Инаку да потсетам и ова нели беше во главата на вмровците!- објави Мицкоски на Фејсбук.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...