29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаНовите рестрикции погубни за туристичката сезона

Новите рестрикции погубни за туристичката сезона

Од денеска стапуваат на сила новите рестриктивни мерки кои Владата ги воведува како заштита од корона вирусот во време кога стапката на вакцинирани се уште не е доволна за колективен имунитет, бројот на заразени расте а болниците се полнат. Сепак, новите рестрикции ќе бидат погубни за туристичката сезона, економијата и угостителскиот сектор – реагираат угостителите и туристичките работници.

Во шпицот на туристичката сезона засега и во земјата и во регионот сè се одвива според очекувањата на туристичките агенции и на угостителите. Но, соочени со доаѓањето нов бран ковид-19 тие најверојатно ќе бидат принудени да воведуваат ригорозни заштитни мерки. Тоа ќе ги урне надежите дека сезоната ќе биде толку успешна за да ја надокнади ланската загуба.

– Туристичката сезона не е ни приближно успешна како претходните години. Не очекувавме веднаш да биде сјајно, но навистина е тешко. Луѓето се финансиски истрошени, во сите дејности примањата беа или се уште се намалени, буџетот за одмор е намален, а капацитетите во туристичките објекти се поскапи, затоа што имаа голем пад на приходите во 2020 година – вели Марија Јовановска од туристичката агенција „Травити“ за Слободен Печат.

Од денеска во отворените делови на рестораните и објектите каде што присуствуваат над 30 лица ќе можат да влегуваат само оние со потврда за примена барем една доза вакцина.
Сепак, премиерот Заев вчера најави дека на денешниот состанок на Кризниот штаб ќе се разговара за воведување и некои дополнителни мерки како што се ПЦР тест за влез во угостителски објект наместо прва доза, додека граѓаните не се имунизираат. И министерот за економија Крешник Бектеши, најави дека е можно воведување ПЦР тест кој би важел дури 14 дена. Останува да видиме, дали мерките кои се на сила ќе бидат дополнети денеска по состанокот на Кризниот штаб.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...