20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветТалибанците ја презедоа и контролата врз медиумите во Авганистан,во моменгов се емитува...

Талибанците ја презедоа и контролата врз медиумите во Авганистан,во моменгов се емитува читање на Куранот.

Талибанските борци кои ја презедоа контролата врз Кабул влегоа и во седиштето на најголемиот телевизиски канал во земјата „Толо њуз“ и се обврзаа дека ќе обезбедат заштита. Според објавата на Твитер, Талибанците влегле во комплексот „Толо њуз“, го заплениле оружјето од обезбедувањето во објектот, обезбедено од владата и се обрвзале дека отсега тие ќе го штитат објектот.

Во моментов на сите телевизиски канали во Авганистан се емитува читање на Куранот или вести за талибанските акции пренесуваат руски медиуми.

Откажано е емитувањето на сите телевизиски програми. Само еден од каналите продолжува да прикажува историски документарни филмови. Претходно, разни забавни програми беа емитувани на авганистанската телевизија во овој период од денот.

МИА

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...