29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаДо вчера ги броевме гостите, од денеска ќе ги бараме: Угостителите револтирани...

До вчера ги броевме гостите, од денеска ќе ги бараме: Угостителите револтирани од новите мерки на Владата

Угостителите и граѓаните не успеаја ниту да се соземат од шокот и навикнат на новите мерки за заштита од Ковид кои Владата ги донесе пред десетина дена, но од денес имаат нов шок и ќе мора да ги практикуваат новите поригорозни мерки за влез во објекти.
Од денеска во угостителските објекти, кафулињата, баровите и рестораните, ќе можат да влезат само оние што се вакцинирани со најмалку прва доза вакцина или пак прележале Ковид-19 во последните 45 дена сметајќи од денот на оздравувањето за полнолетни лица, без оглед на капацитетот и бројот на присутни гости.ММС вчера посети неколку ресторани и кафулиња кои во последните два дена се обидуваа да ги практикуваат мерките кои им дозволуваа да се адаптираат на бројот на гости. Ако во објектот имаше капацитет до 30 лица, мерките не важеа па угостителите решија да работат со намален капацитет иако имаат повеќе место, за да не ангажираат редари на вратите кои би ги проверувале.

Вие сте двајца така? Чекајте повторно да избројам. Со вас ми е 31 гостин, не може, почекајте секунда. Еве само што станаа тројца гости, може да седнете и ќе бидеме полни. Овие два дена важеше едно правило, од утре друго. Од утре ве примам само со вакцина без разлика на капацитетот на гости. Ако стане гужва, ќе морам да ангажирам и редар кој ќе ги проверува сертификатите. До вчера ги броевме гостите, а од утре ќе ги бараме со боринче затоа што има многу клиенти кои не се вакцинирани – истакна сопственик на ресторан.

Проблеми се јавиле и во банките. Некои клиенти на една од најголемите банки во Македонија не биле пуштени да ги користат услугите на шалтерите затоа што не биле вакцинирани иако во просторот имало помалку од 30 луѓе. По реакциите на клиентите, менаџментот на банката им се извинил за пропустот направен на првиот ден по донесувањето на мерките за заштита.

Lider

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...