19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаОливер Спасовски: Лицата од Авганистан ќе бидат сместени во хотели или мотели

Оливер Спасовски: Лицата од Авганистан ќе бидат сместени во хотели или мотели

Оваа операција на Владата, или на НАТО алијансата, е хумано прифаќање на дел од граѓаните коишто практично треба да бидат одреден временски период овде, на територијата на нашата држава, и да заминат понатаму во САД или во трети земји, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во своето вечерашно гостување во емисијата „10 минути“ на ТВ 21.

– Станува збор за државјани на Авганистан, коишто работеле во мисијата на Обединетите нации, во мисијата на САД, Националниот демократски институт или во Невладини организации коишто се занимаваат со човекови права и членови на нивни семејства. Овде не станува збор за мигранти коишто го напуштаат Авганистан и доаѓаат тука, посочи Спасовски.

Како што вели тој, Владата презела обврска да смести околу 450 лица.

– Тие нема да бидат сместувани во никакви кампови, во никакви Прифатни центри, ниту во Табановце, ниту во Гевгелија, ниту ќе бидат во Центар за странци. Едноставно, тие ќе бидат сместени во хотели и во мотели и нивниот престој ќе го плати организацијата којашто ги носи, односно за којашто работеле. Државата ќе обезбеди целосна општествена поддршка, а тоа значи лекарски прегледи и сѐ друго што е потребно, објаснува Спасовски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...