19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасовски: Од Авганистан доаѓаат високообразовани луѓе, борци за човекови права, а не...

Спасовски: Од Авганистан доаѓаат високообразовани луѓе, борци за човекови права, а не милитанти

Бегалците од Авганистан во Македонија ќе бидат сместени во хотели или мотели, кажа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во текот на вчерашното гостување во емисијата „10 Минути“ на ТВ21, додавајќи дека станува збор за лица кои работеле во мисиите на ОН и на САД.

– Не станува збор за милитанти и екстремисти, туку за цивили, високообразовани луѓе кои се залагале за човекови права. Тоа се државјани на Авганистан кои работеле во мисијата на Обединетите нации, во мисијата на САД, Националниот демократски институт или во невладини организации кои што се занимаваат со човекови права, како и членови на нивните семејства. Не станува збор за мигранти кои што го напуштаат Авганистан. Тие ќе бидат тука одреден временски период и после тоа заминуваат или во САД или во некоја друга држава каде што им се обезбедува можност за престој – наведе Спасовски.
Извор: Локално

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...