19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаУчениците ќе бидат пресреќни со дигиталните учебници, вели Царовска

Учениците ќе бидат пресреќни со дигиталните учебници, вели Царовска

Создавањето на дигитални алатки, на дигитални учебници значи светлосни години скок во образовниот процес. Тоа значи дека нашите ученици денеска учат многу повеќе од мултимедија материјал и тоа го прават новите генерации. Затоа создаваме материјали за учење кои се прилагодени на потребите на сегашните ученици, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во интервју за ТВ Клан.
РАДИО ЛИДЕР
СЛУШАЈ

Учениците ќе бидат пресреќни од дигиталните учебници, вели Царовска
Создавањето на дигитални алатки, на дигитални учебници значи светлосни години скок во образовниот процес. Тоа значи дека нашите ученици денеска учат многу повеќе од мултимедија материјал и тоа го прават новите генерации. Затоа создаваме материјали за учење кои се прилагодени на потребите на сегашните ученици, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во интервју за ТВ Клан.

МАКЕДОНИЈА
20.08.2021. 11:01

Учениците ќе бидат пресреќни од дигиталните учебници, вели Царовска

„Ние сакале, или не, светот и генерациите коишто доаѓаат се движат напред, а тоа го кажуваат и самите ученици кои велат дека повеќе сакаат да имаат материјали кои се дигитални, бидејќи на тој начин ќе бидат повеќе мотивирани да учат. Оттука одлуката за дигитализација на содржини за учење е исправна и ќе ги добиеме првите содржини за 4-то одделение кои ќе ги имаме во пдф верзија испечатени, кои ќе ги имаме во дигитална верзија и ќе можеме да видиме учениците што повеќе користат. Сигурна сум дека учениците ќе бидат пресреќни“, рече Царовска.

Дополнително сите овие учебници имаат аудио верзија и за учениците со атипичен развој, со оштетен вид ќе може да ги слушаат. Се воведуваат и учебници со Брајово писмо наменети за ученици кои имаат потреба од нив. Се движиме кон инклузивно образование и образование прилагодено на потребите на учениците“, рече Царовска.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...