19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПосле долго време се јави Заев: Беласица е нашата убавица што не...

После долго време се јави Заев: Беласица е нашата убавица што не поврзува со Бугарија и Грција

Поранешниот премиер Зоран Заев преку инспиративен текст за планината Беласица, ја истакна нејзината важност како инспирација за големи идеи како онаа за „Балкан без граници“.

Беласица една од најстарите планини на Балканот – таа е нашата македонска убавица која нѐ поврзува со Бугарија на исток и со Грција на југ.

Шумите, пасиштата, термалните води, водопадите и камените врвови ја прават Беласица уникатна и примамлива за туризам, за лекување и за авантура низ целата година.

Да ја чуваме и да ја посетуваме и да продолжи да ни биде инспирација за големи идеи како онаа за „Балкан без граници“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...