12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаД-р Илир Демири: Жално е пациент да живее во Скопје, а да...

Д-р Илир Демири: Жално е пациент да живее во Скопје, а да не е вакциниран

Д-р Илир Демири од Инфективната Клиника и нов член на Комисијата за заразни болести денеска информира дека досега нема евидентирано пациент кој е починат од корона, а бил вакциниран и без коморбидитети.

-Сум сведок на многу пациенти без хронични болести и невакцинирани, а починаа. Омикрон е полесен во поголем дел од инфицираните, меѓутоа не заборавајте дека добар дел што лесно поминуваат се вакцинираните. Кај одредена популација кои не се вакцинирани, омикрон знае да биде со тешка клиничка манифестација, рече Демири на првата прес-конференција на реконструираната Комисија за заразни болести.

Тој апелира дека единствената мерка која би не заштитила да го поминеме ова полесно е вакцинацијата и тоа е наша обврска.

-Жално е пациент да живее во Скопје а да не е вакциниран. Навистина жално, вели д-р Демири.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...