Д-р Илир Демири: Жално е пациент да живее во Скопје, а да не е вакциниран

Д-р Илир Демири од Инфективната Клиника и нов член на Комисијата за заразни болести денеска информира дека досега нема евидентирано пациент кој е починат од корона, а бил вакциниран и без коморбидитети.

-Сум сведок на многу пациенти без хронични болести и невакцинирани, а починаа. Омикрон е полесен во поголем дел од инфицираните, меѓутоа не заборавајте дека добар дел што лесно поминуваат се вакцинираните. Кај одредена популација кои не се вакцинирани, омикрон знае да биде со тешка клиничка манифестација, рече Демири на првата прес-конференција на реконструираната Комисија за заразни болести.

Тој апелира дека единствената мерка која би не заштитила да го поминеме ова полесно е вакцинацијата и тоа е наша обврска.

-Жално е пациент да живее во Скопје а да не е вакциниран. Навистина жално, вели д-р Демири.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here