22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаUncategorized @mkДодека целата јавност се прашува што ќе биде со бегалците од Авганистан,...

Додека целата јавност се прашува што ќе биде со бегалците од Авганистан, Спасовски ги заобиколи новинарите и не даде изјава

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски мудро ги одбегна новинарските екипи, кои сакаа да добијат одговори на разни теми меѓу кои и најактуелната – за бегалците од Авганистан. На церемонијата по повод денот 20 години од Единицата за брзо распоредување, Спасовски се обрати кон јавноста, но иако по завршувањето на настанот медиумите го чекаа на излезот од Полицискиот Центар во Ѓорче Петров, од одделението за односи со јавност информираа дека прашања не биле предвидени. Се поставува прашањето, зошто министерот избегнува да се сретне со медиумите? Додека цела јавност е збеснета по најавите за прифаќање авганистанци.

„Единицата за брзо распоредување (ЕБР) при Министерството за внатрешни работи е единица која по својот состав, улога, професионални специфики, како што впрочем и напишав во воведниот текст од монографијата по повод овој дводецениски јубилеј на нашите колеги од ЕБР, претставува клучна алка во остварување на полициските цели на безбедноста, а тоа е заштита на сигурноста, слободите, правата, материјалните добра на граѓаните, како и заштита на правниот поредок, на јавниот ред и мир, овозможувајќи внатрешна сигурност и стабилност на државата“ – Ова го нагласи министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во денешното обраќање на пригодната свеченост, по повод одбележувањето 20 години од нејзиното формирање, што се одржа во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ во Скопје, а каде пред присутните гости се обратија и премиерот Зоран Заев и командантот на ЕБР, Вице Столески.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...