19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Почнуваме со новата кампања

Заев: Почнуваме со новата кампања

Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Зоран Заев ја промовираа националната кампања за вакцинација која гласи „За моментите на среќа! Вакцинирај се!“. Владата конечно започна кампања за вакцинација.

„Сите вакцини се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме колективното здравје. Ова е единствениот начин да почнеме да живееме без ограничување, Така ќе имаме извесна иднина, ќе ја кренеме економијата, ќе ги одмориме лекарите. Вакцините се единствениот начин да спречиме губење на човечки животи“ – изјави премиерот Заев.

Според него, само со имунизација може да го вратиме спокојот и нормалното живеење, а им упати порака на антикваксерите.

„Ќе им упатам порака на антиваксерите – протестот е уставно право, ама исто така и јавното здравје е уставно право. Фактот што дури 90% од новозаразените се невакцинирани, и исто толкав процент од хоспитализираните е показател дека вакцините се ефикасни и безбедни. Обврска на државата е да го штити јавното здравје , затоа мора да го вратиме животот во нормала“ – додаде Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...