20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМерките наместо да воведат ред, предизвикаа хаос - никаква контрола за ковид-сертификати

Мерките наместо да воведат ред, предизвикаа хаос – никаква контрола за ковид-сертификати

На социјалните мрежи кружат огласи за изработка на фалсификувани ковид сертификати, и тоа по воведувањето на анти-ковид мерките кои неодамна стапија на сила. Па така за влез во кафеана или кафуле мора да прикажете сертификат, кој го проверува редар или келнер, кој притоа не смее да ви побара и лична карта. За ваквата хаотична ситуација граѓаните вината ја гледаат во власта која ги носи, но не доволно ги пременува мерките.  Додека државата кубури со инспектори, нема кој да го исконтролира фалсификувањето на потврди за вакцинација кои на големо се печатат.

Алфанаправи обиколка во дел од скопските локали, но, како што објавија, никаде, не наидшле на инспектор што би проверил сертификат за вакцинација. Во кафулињата, кои беа речиси празни, само вработените им ја провериле потврдата.

Во меѓу време, веќе се случи и експлозија на револтот во слаткарница во Дебар, а според објавувачот на видеото на социјалните мрежи, станува збор за наводно недоразбирање поради вакциналните сертификати.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

На бројот за итни случаи 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар, информираат денеска од Центарот за...

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...