21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаНема крај на добротата на Заев, ќе примаме повеќе бегалци бидејќи имаме...

Нема крај на добротата на Заев, ќе примаме повеќе бегалци бидејќи имаме широко срце

Додека многу земји од ЕУ, одбиваат да примат иселеници од Авганистан, Македониаја освен што сама се понуди, е една од земјите која ќе прими поголем број бегалци. Тоа според премиерот Заев, било дека имаме многу поголемо срце од другите земји.

„Имаме поголемо срце од останатите, затоа примаме Авганистанци. Нашиот регион имал траорно минато и знаат колку е важна помошта, некој да ти понуди рака. Ги носиме трошоците на превоз од аеродром до хотелите, бесплатен преглед и ако има потреба за други активности. Нема потреба да нудиме работа“, истакна Заев.

Тој додаде и дека најголем дел од трошоците ќе ги покрие САД, но Македониаја ќе треба да се погрижи за превоз од аеродром до хотел, ПЦР-тестови, вакцини, здравствени прегледи.

„Досега за се што е потврдено трошоцит еќе ги покријат организациите, САД, невладините организации, но тоа не значи дека ако треба нешто да покриеме и ние ќе покриеме. Ќе носиме трошоци за превоз од аеродром до хотели, ПЦР тест, вакцина и здравствен преглед. Нема потреба да нудиме работа, имаме потврдено 15 новинари, новинарот од Би-Би-Си ќе работи за Би-Би-Си, одредени активисти за организациите ќе работат, тие се вработени во тие организации“ – изјави премиерот Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...