22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаUncategorized @mkФилипче: Лекарите кои не сакаат да се вакцинираат и шират невистини за...

Филипче: Лекарите кои не сакаат да се вакцинираат и шират невистини за вакцината, лекарската комора будно ги следи и ќе излезе со свој личен став за нив !! !!!

Постојат и лекари-антиваксери кои на социјалните мрежи изнесуваат грешни толкувања на научни истражувања и предизвикуваат одбивност кон вакцините. Министерот за здравство, Венко Филипче, го осудува ова однесување на дел од лекарите…
маркетинг
Владата започна со кампања за кревање на јавната свест за вакцинацијата, со оглед на тоа дека антиваксерските дезинформации продолжуваат да создаваат одбивност на граѓаните кон вакцините.

Постојат и лекари-антиваксери кои на социјалните мрежи изнесуваат грешни толкувања на научни истражувања и ги обесхрабруваат граѓаните да се вакцинираат. Министерот за здравство, Венко Филипче, го осудува ова однесување на дел од лекарите.

“Граѓаните што шират лажни вести мора да имаат предвид дека со тоа се загрозува јавното здравје и тоа може да значи оптоварување на болниците и преидизвикување да не се вакцинираат граѓаните. Тоа е сериозна работа.

Имаме сериозен проблем во болниците. На протестите не сме слушнале некоја издржана контрааргументација освен навреди и закани. Има и голем број граѓани кои се вакцинираат, па и тоа е сериозен глас на граѓаните. За медицинските лица кои изнесуваат вакви тврдења, Лекарската комора сериозно ги анализира овие написи и ќе излезе со свој став”, одговори Филипче на прашање од Слободен печат.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...