8.1 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Mиа Костова до Венко Филипче: Упорен си како пиjaн на слава у...

Mиа Костова до Венко Филипче: Упорен си како пиjaн на слава у 5:15, дај доктope зaмини

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство, Венко Филипче само што објави, а потоа доби и неочекуван одговор.

-Јасни се препораките дека природниот имунитет после прележување на болеста, со тек на време се намалува и вакциналниот е оној којшто е потраен. Во таа смисла, Американскиот центар за контрола на болести тоа го укажува, Светската Здравствена Организација тоа го укажува, според препораките 10 дена после тестирањето кај асимптоматските пациенти се препорачува вакцинација

Значи, сите препораки одат кон тоа за што пократко време, луѓето да се имунизираат. Точно е дека има студии коишто препорачуваат и коишто констатираат дека луѓето, граѓаните имаат имунитет и после 5-6 месеци по прележувањето на болеста, дури студии и после 8 месеци, меѓутоа природниот имунитет се намалува. Имајќи предвид дека имаме препораки за што поскоро вакцинирање битно е граѓаните да се вакцинираат и за што пократко време да се постигне колективен имунитет.

РЕКЛАМА

Следуваа многу коментари, но најмногу се издвои оној на Миа Костова, која напиша:

-Пола докторска фела се смее на теорииве новокомпоновани он упорен со истиот муабет како пијан на слава у 5:15 сабајле. Дај докторе замини, почнавме да зеваме.


Извор: Инфомакс

- Реклами -