2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаМакедонскиот филм „Северен Пол“ се квалификува за „Оскар“

Македонскиот филм „Северен Пол“ се квалификува за „Оскар“

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска ја освои главната награда на фестивалот за краток игран и документарен филм што се одржа во Билбао, Шпанија. Откако ја освои главната награда на 63. фестивалско издание, „Северен пол“ се квалификува за наградата Оскар, а доби и номинација за Европските филмски награди .

„Северен пол“, кој е во продукција на „Кино око“ имаше премиерата во официјалната селекција во Кан, а оттогаш учествуваше на повеќе од дваесет интернационални фестивали во светот.

Главните улоги ги толкуваат Антонија Белазелкоска и Лука Митев.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...