9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонија„Охрид ќе стане светска туристичка дестинација и град со иднина за младите“

„Охрид ќе стане светска туристичка дестинација и град со иднина за младите“

Кирил Пецаков кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Охрид, во интервју за Вечер.мк вели дека во неговиот мандат ќе се посвети на урбанизирање на сите оние населени места во Охрид кои немаат урбанистички планови долги години, грижа за зачувување на статусот на УНЕСКО вклучувајќи воспоставување одлична комуникација на релација Охрид-УНЕСКО и постапување по нивните препораки, ревитализација на Студенчишкото блато. И ова се само дел од работите на кои фокус ќе стави кандидатот Пецаков во текот на своето работење.

Како личност кој е Кирил Пецаков? 

Роден во Охрид, стоматолог и специјалист по детска и превентивна стоматологија. Вработен во итната стоматолошка служба во ЈЗУ „Здравствен дом“ – Охрид. Оженет со д-р Билјана Пецакова, специјалист орален хирург, татко на две деца. Позитивен, срдечен и народен човек. Детството и средношколските денови поминати во родниот град додека пак на студии по стоматологија во Скопје на Стоматалошкиот факултет при УКИМ. Поранешен голман во ракомет и главно хоби спортот. Слободното време пополнето со читање книги, не изостанува дружењето со блиски пријатели и другари, средби со граѓаните од каде ги согледувам вистинските предизвици и проблеми на сите.

 

Кирил Пецаков кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Охрид, во интервју за Вечер.мк вели дека во неговиот мандат ќе се посвети на урбанизирање на сите оние населени места во Охрид кои немаат урбанистички планови долги години, грижа за зачувување на статусот на УНЕСКО вклучувајќи воспоставување одлична комуникација на релација Охрид-УНЕСКО и постапување по нивните препораки, ревитализација на Студенчишкото блато. И ова се само дел од работите на кои фокус ќе стави кандидатот Пецаков во текот на своето работење.

Како личност кој е Кирил Пецаков? 

Роден во Охрид, стоматолог и специјалист по детска и превентивна стоматологија. Вработен во итната стоматолошка служба во ЈЗУ „Здравствен дом“ – Охрид. Оженет со д-р Билјана Пецакова, специјалист орален хирург, татко на две деца. Позитивен, срдечен и народен човек. Детството и средношколските денови поминати во родниот град додека пак на студии по стоматологија во Скопје на Стоматалошкиот факултет при УКИМ. Поранешен голман во ракомет и главно хоби спортот. Слободното време пополнето со читање книги, не изостанува дружењето со блиски пријатели и другари, средби со граѓаните од каде ги согледувам вистинските предизвици и проблеми на сите.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...