21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаД-р Нико: Ако прошетавте летово по охридските плажи, ретко ќе видевте некој...

Д-р Нико: Ако прошетавте летово по охридските плажи, ретко ќе видевте некој со нормална тежина.

Тоа што ни се случува денес во смисла на починати е одраз на тоа што ни се случува во изминатите денови, изјави Беќаровски. Ни се случува голема смртност, тука нема збор, ја надминуваме горната граница, вели доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија во изјава за дневникот на ТВ Сител.

Според него, овој сој почесто започнува како гастроескоскопски тегоби. Првин се појавуваат проливи и течни столици, тука веднаш почнуваат со антибиотици, а нападнат е дигестивниот систем од вирусот. Наместо пробиотици, ние даваме антибиотици. Кога ќе се качи температурата на 37,1, сите веднаш даваат парацетамоли, аспирини, кетонали.

Треба да оставиме малку организмот сам да се бори. Внесувајте по неколку литри течности дневно. Сепак одиме со погрешна стратегија. Луѓето не се виновни, тие се исплашени, се зема се што треба и не треба. Мора да имаме јасни протоколи, појаснува Беќаровски.

Докторот оценува дека стануваме земја со се повеќе коморбидитети, кои се поизразени од другите земји.
Ако прошетавте летово по охридските плажи, ретко ќе видевте некој со нормална тежина, ако зборуваме за коморбидитет дебелина. Таа со себе носи дијабетис и хипертензија, додава Беќаровски.

За овој четврт бран на корона, докторот вели дека ќе биде побурен, но помалку ќе трае.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...