20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаСветПочина највисокиот човек во САД

Почина највисокиот човек во САД

На 38 години, од срцева аномалија почина највисокиот човек во САД. Тој е висок 2,15 метри.

За тажната вест објави неговата мајка на Фејсбук.

Игор Вовковински, Американец со украинско потекло, живеел со болест, бидејќи неговиот тумор предизвикал прекумерна секреција на хормонот за раст. Како резултат на тоа, како дете, семејството се преселило во Рочестер, град во северниот дел на Соединетите држави познат по својата развиена здравствена заштита.

„Малиот“ Игор, кој веќе беше висок за својата возраст, продолжи да расте и покрај постојаните третмани и достигна рекордна висина за САД, што беше потврдено во Гинисовата книга на рекорди кога имаше 27 години.
Според Гинисовата книга на рекорди, највисокиот човек на светот е Турчинот Султан Кесен (2,51 метри). Но, највисокиот човек во модерната историја е Американецот Роберт Вадлоу, кој достигна висина од 2,72 метри. Исто така, страдал од абнормално висока секреција на хормонот за раст. Тој почина во 1940 година на возраст од само 22 години.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...