15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонија29 пациенти ја изгубија битката со коронавирусот

29 пациенти ја изгубија битката со коронавирусот

Во изминатите 24 часа во земјава се евидентирани 1.166 нови случаи на заразени со ковид-19 од направени 6.458 тестирања. Пријавени се 29 починати лица, меѓу нив 21 годишно момче. Регистрирани се 6 починати лица од Тетово, 5 починати лица од Струга, 4 лица од Скопје, по 3 лица од Гостивар, Куманово и Струмица, по едно починато лице од Кичево , Битола , Велес , Македонска Каменица и Пехчево.

Најголем број на новозаразени се евидентирани во Скопје вкупно 375,потоа во Тетово вкупно 159 нови случаи со ковид-19 и во Гостивар вкупно 105.

Најголем број на активни случаи има во Скопје каде што се евиденирани 4451, потоа во Тетово каде што има 2030 активни случаи на заразени со ковид-19 и Гостивар кој брои активни 1548 случаи.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 171.576, бројката на оздравени пациенти е 153.148, на починати е 5.755, а бројот на активни случаи изнесува 12.673.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...