8.9 C
Ohrid
недела, октомври 24, 2021
Почетна Македонија Царовска: Лани во училиштата не се ширеше вирусот

Царовска: Лани во училиштата не се ширеше вирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

До Владата предложивме три сценарија уште во јуни месец за школската година и за истите сценарија беа известени и родителите и училиштата, рече министерката за образование Мила Царовска.

-Свое мислење даде и Главниот координативен штаб. Исто така, препораките на УНИЦЕФ и на ОЕЦД се дека училиштата треба први да се отворат и последни да се затворат. Бидејќи најважниот интерес на детето е правото на учење. Минатата година покажавме дека со 40 отсто присутност на учениците во училиштата, училиштата не се трансмитери на вирусот – рече Царовска на Канал 5.
Извор: Фокус

РЕКЛАМА