18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаЦаровска: Лани во училиштата не се ширеше вирусот

Царовска: Лани во училиштата не се ширеше вирусот

До Владата предложивме три сценарија уште во јуни месец за школската година и за истите сценарија беа известени и родителите и училиштата, рече министерката за образование Мила Царовска.

-Свое мислење даде и Главниот координативен штаб. Исто така, препораките на УНИЦЕФ и на ОЕЦД се дека училиштата треба први да се отворат и последни да се затворат. Бидејќи најважниот интерес на детето е правото на учење. Минатата година покажавме дека со 40 отсто присутност на учениците во училиштата, училиштата не се трансмитери на вирусот – рече Царовска на Канал 5.
Извор: Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...