30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаМаксим Димитриевски: Не сум предавник, а потребните потписи ги собрав за само...

Максим Димитриевски: Не сум предавник, а потребните потписи ги собрав за само неколку часа !!!

Актуелниот градоначалник на општина Куманово, Максим Димитриевски ги собра потребните потписи за независна кандидатура за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври.

Како што информираше самиот на прес конференција, според информациите што ги има до 13 часот, потребните потписи биле собрани во подрачното одделение на Државната изборна комисија.

– Затековме општина со долгови, а дополнително ги решивме тие финанисски проблеми и реализираме голем број на проекти. Мојата цел заедно со мојот тим е да продолжиме на тој пат, да го менуваме Куманово во вистинска смисла на зборот, изјави Димитриевски.

Актуелниот градоначачник не сакаше да дава премногу детали за случувањата во партијата, туку потенцираше дека за да има развој на демократија во општеството, мора првин да има и во политичките субјекти.

Додава дека е отворен за секаков тип на поддршка, вклучително и СДСМ, но изрази жалење што некои поединци во партијата го сметаат за предавство.

– Жалам, искрено жалам што можеби некои поединци оваа го доживуваат на начин како што беше презентирано во јавноста, предавство или беа употребени други зборови. Не се работи за лични амбиции туку за еден континуитет на едно можеби поразлично размислување од група на луѓе кои во моментот имплементираат власт, рече тој.

Вели дека не очекува да биде исклучен од партијата, но тоа треба да одлучат органите на СДСМ.

Не смета дека со овој чекор дава можност опозициската ВМРО-ДПМНЕ да добие повеќе гласови на претстојните избори, со оглед дека гласовите на СДСМ и Димитриевски ќе се поделат.
Извор: ММС

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...