19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонија се празни: Секоја нeдeла во Тетово по 50 aвтoбycи co млaди...

Македонија се празни: Секоја нeдeла во Тетово по 50 aвтoбycи co млaди зaминyвaaт зa Гepмaнија (ВИДЕО)

Сабота, 8 часот наутро. Ова се снимките од автобуската станица во Тетово. Само денеска кон Германија тргнаа околу 50 автобуси, а ситуацијата е иста секоја недела. Од 30 до 50 автобуси тргнуваат само кон Германија, а да не ги броиме тие кон Швајцарија, Италија, Австрија и скандинавските земји, објави ТВ21.

Солзи меѓу роднините и оние што си заминуваат, кој со семејството а кој сам, родители кои ги испраќаат своите деца и обратно. Но зошто си заминуваат од Македонија: Тие низ солзи не сакаа да зборуваат пред камера, иритирани се, а подобар живот гледаат надвор од земјава. Нивната порака до водачите на државата е секогаш иста “Проклетство“. Прашавме неколку граѓани од Тетово кои велат дека немањето работа и не функционирањето на системот се меѓу причините што младите си одат од државата.

„50 автобуси кои заминаа од Тетово за Германија, ова боли, ова е нешто што нè растажува, овие што нè водат да отворат очи и да се позанимаваат со ова прашање и во иднина ќе биде трагично и да отворат работни места и сите овие млади да се сместат во земјата каде што се“.

„Бидејќи не работат овде, си одат, кој да го направи тоа, нашите политичари, велат овде одете за тие да бидат слободни и да прават што сакаат“.

„Власта не ви дава работа, треба да се направи повеќе за ова за да не одат, да не бегаат“.
Не отворањето работни места, партизацијата и непотизмот во администрацијата, се некои од критиките кои се нотираат и во разните извештаи од ЕУ и Стејт Департмент. Само во последниве години од Македонија се смета дека се иселиле 200 илјади млади луѓе кои работат во Германија и другите европски држави.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...