19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаМихајловски: Куманово од град на рокенрол, се претвори во турбофолк центар

Михајловски: Куманово од град на рокенрол, се претвори во турбофолк центар

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Куманово, Тони Михајловски во интервју за Република го опиша својот град и која е неговата визија за него, забележувајќи дека градот се движи во погрешна насока и му е потребна огромна промена.

Михајловски: Куманово од град на рокенрол и џез фестивали, се претвори во турбофолк центар
Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Куманово, Тони Михајловски во интервју за Република го опиша својот град и која е неговата визија за него, забележувајќи дека градот се движи во погрешна насока и му е потребна огромна промена.

МАКЕДОНИЈА
28.08.2021. 18:16

Михајловски: Куманово од град на рокенрол и џез фестивали, се претвори во турбофолк центар
Прашан за тоа што го мотивираше да се кандидира за оваа позиција, Михајловск истакна дека главната причина е тоа што го гледа градот како триесет години пропаѓа и станува рушевина.

– Од индустриски гигант кој градеше низ светот, сега не успева да се изгради себеси, истакна Михајловски.

Додаде дека Куманово од еден рокенрол град од еден џез фестивал, се претворил во турбо фолк центар. Сепак, вели дека локал патриотизмот се уште е силен во него и затоа сака да се избори за подобар град.

– Јас иако 33 години живеам во Скопје се уште немам сменето лична карта. Го негувам тој локал патриотизам во себе, си го сакам Куманово, вели Михајловски за својот град.

Михајловски иако не живее во Куманово вели дека знае кои се главните проблеми на кумановчани.

– Куманово е претворено во една депонија, градот се гуши во сообраќаен метеж, играструктурата е на многу ниско ниво, нема доволно градинки за децата, градот е небезбеден и затруен град. Покрај тоа, градот е нечист и осиромашен и за жал најголемиот вработувач во Куманово-Авганистан пред некое време прогласи стачај. Делови од градот се во кал, некои немаат вода.Ова во 21 век на Куманово не треба да му се случува. Од економски гигант, од еден убав и безбеден град се претвори во една црна дупка полна со рушевини, објаснува Михајловски.
Целото интервју е достапно на веб сајтот на Република или на видеото подолу.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...