22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаОсмани за бегалците од Авганистан: Дојдоа луѓе со солзи во очите, покажавме...

Османи за бегалците од Авганистан: Дојдоа луѓе со солзи во очите, покажавме солидарност

Одлучивме да им дадеме привремено прибежиште на 750 лица од Авганистан со кои сме соработувале, од кои првата група од 149 вечер пристигна, порача министерот за надворешни работи Бујар Османи од скопскиот аеродром.

-Тоа се претежно жени и деца. Еден од патниците беше бремена жена која веднаш беше упатена на гинекологија. Одлучивме да им излеземе во пресрет кога им е најпотребно и да им обезбедиме привремено прибежиште додека не стигнат до конечните дестинации. Денес покажавме солидарност да им помогнеме на луѓе со солзи во очите кои овие 90 дена ќе имаат сместување – рече Османи.
Извор:Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...